Mislina Home

Yardım ve Destek

Tüm destek talepleriniz ve önerileriniz için
destek@mislinahome.com e-posta adresimize
mail gönderebilirsiniz.

Siparişlerim

Siparişiniz kargoya verildiğinde otomatik olarak bir mail alırsınız. Eğer üye hesabınız varsa siparişlerim alanında kargo detay bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Eğer üye olmadan sipariş oluşturduysanız mailinize iletilen kargo takip linki üzerinden veya web sitemizde bulunan kargo takibi menüsünden sipariş numaranız ve e-posta adresinizle birlikte siparişinizin son durumunu görüntülüyebilirsiniz.

Siparişinizin kargoya verilmeden önce değiştirilmesini istediğiniz güncel teslimat adresi bilgisini bu sayfamız üzerinden formu doldurarak ve detaylı bilgi alanına güncel adresinizi ekleyerek talep oluşturabilirsiniz. En kısa sürede güncelleme işlemi yapılır ve siparişinizi oluşturduğunuz e-posta adresinize güncel sipariş bilgisi otomatik olarak iletilir.

*Siparişinizin teslimat adresini yalnızca kargoya verilmeden önce değiştirebilirsiniz.

Faturanız siparişiniz ile birlikte gönderilir. Ürünün hediye olduğu not alanında belirtirseniz e-posta adresinize elektronik olarak gönderilir.

Sistemlerimizde henüz bu seçenek yok. Ancak destek@mislinahome.com mail adresimize talebiniz ile ilgili mail gönderebilirsiniz veya siparişinizi oluştururken not alanına açıkça teslim edilmesini planladığınız tarih aralığını belirtebilirsiniz. Kargo çıkışı planladığınız tarihe yakın bir zamanda yapılacaktır.

Siparişinizin teslimat adresinin hatalı/eksik olması ya da alıcının yerinde bulunmaması durumunda 3 gün içerisinde ürününüzün ulaşmış olduğu kargo şubesinden teslim almanız gerekmektedir. Teslim edilemeyen kargonuz için kargo firması ile görüşebilirsiniz. Destek alamamanız durumunda bize mail ya da telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.

Teslimat ve Kargo

Haftaiçi (iş günlerinde) 15:00’a verilen tüm siparişler aynı gün kargoya teslim edilir. 15:00 sonrasında verilen siparişler ise bir sonraki iş günü kargoya teslim edilir.

Siparişiniz kargoya verildiğinde otomatik olarak bir mail alırsınız. Eğer üye hesabınız varsa siparişlerim alanında kargo detay bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Eğer üye olmadan sipariş oluşturduysanız mailinize iletilen kargo takip linki üzerinden veya web sitemizde bulunan kargo takibi menüsünden sipariş numaranız ve e-posta adresinizle birlikte siparişinizin son durumunu görüntülüyebilirsiniz.

Siparişiniz kargoya verildikten sonra kargo şirketinin yoğunluğuna bağlı olarak 1 ila 3 iş günü içerisinde teslim edilir.

Hatalı adres veya alıcının adreste bulunamaması gibi durumlarda teslim edilemeyen kargo gönderileri tarafımıza geri döner. Siparişiniz 3 gün kargo şubesinde bekletilir ve size ulaşamadığı takdirde depolarımıza geri gönderilir. Siparişiniz, tarafımıza teslim edildikten sonra 3 iş günü içerisinde ücret iadesi için işlem başlatılır.

İptal ve İade

Siparişiniz hasarlı, hatalı veya eksik olarak teslim edildiği durumlarda;

  • Hatalı/hasarlı ürün veya ürünlerin görsellerini destek@mislinahome.com‘a mail göndererek paylaşmanızı rica ederiz.
  • Eksik ürün veya ürünleriniz için sipariş numaranız ile birlikte eksik olan ürünü belirterek bu sayfamız üzerinden işlem başlatabilirsiniz.

Hatalı ve hasarlı ürünlerin tarafımıza karşı ödemeli olarak Yurtiçi Kargo – 487328173 iade kodumuz ile gönderilmesini rica ederiz. Ürün tarafımıza ulaştığında telafisi için yeni ürün gönderimi yapılmasını veya hasarlı/hatalı ürünlerinizin iadesini talep edebilirsiniz.

İade başlatma işlemleriniz için bu sayfamız üzerinden talep oluşturarak iade etmek istediğiniz ürünleri size geldiği şekilde hiçbir ücret ödemeden Yurtiçi Kargo – 487328173 iade kodumuz ile tarafımıza gönderebilirsiniz. Siparişiniz tarafımıza ulaştığında gerekli incelemeler yapıldıktan ve iade şartlarına uygun olunduğu onaylandıktan sonra ücret iadeniz 7-14 iş günü içinde gerçekleşecektir.

İptal etmek istediğiniz siparişinize ilişkin taleplerinizi bu sayfamız üzerinden formu doldurarak iletebilirsiniz. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır ve siparişinizin iptali gerçekleştirelecektir.

Online Ödeme (Kredi Kartı – Banka Kartı)

İptal veya iade edilen siparişlerinizin ücret iadesi, online banka kartı ile yapılan alışverişlerde 7-10 iş günü, online kredi kartı ile yapılan alışverişlerde 1-3 iş günü içerisinde işlem yaptığınız kartınızın hesabına yansıyacaktır.

Kapıda Ödeme ( Kredi Kartı – Nakit)

İade edilen siparişlerinizin ücret iadesi, kapıda kredi kartı ile yapılan alışverişlerde 1-3 iş günü içerisinde işlem yaptığınız kartınızın hesabına, kapıda nakit ile yapılan alışverişlerde sizinle iletişime geçilerek belirteceğiniz IBAN numaranıza 7-10 iş günü içerisinde EFT/Havale yöntemi ile transferi gerçekleştirilecektir.

Not: Kapıda ödeme seçeneği ile tamamlanan alışverişinizin iptali durumunda herhangi bir ödeme işlemi gerçekleşmediğinden ücret iadesi durumu oluşmamaktadır.

Üyelik ve Hesap

Giriş ekranındaki “şifremi unuttum” butonuna tıklayın. Yeni bir şifre oluşturmanız için hesabınızla ilişkili e-posta adresinize bir doğrulama bağlantısı gönderilir. Bu bağlantı üzerinden yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Şifre değişikliğinizi Hesabım > Hesap Ayarlarım alanından gerçekleştirebilirsiniz.

Evet. Ödeme ekranında yalnızca e-posta adresinizi girerek üye olmadan alışveriş yapabilirsiniz. Alışverişiniz ile ilgili kargo takip bilgisi, sipariş detayları vb. bilgilerinizin iletilmesi için aktif kullandığınız bir e-posta adresi belirtmeniz yeterli olacaktır.

Ödeme ve Fatura

Ödemenizi dilerseniz Online Kredi Kartı/Banka Kartı yöntemi ile dilerseniz de Kapıda Kredi Kartı/Nakit yöntemi ile yapabilirsiniz. *Kapıda ödemeleriniz için 7 TL işlem ücreti alınır.

Kart bilgilerinizi girdiğiniz ödeme ekranında tüm taksit seçeneklerini görüntüleyebilirsiniz. Maksimum 3 taksite kadar ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Faturanızın kesileceği tarihe kadar fatura bilgilerinizde değişiklik yapılabilmektedir. Yanlış isme/şirkete kesilen faturalarda, fatura kesildikten sonra değişiklik yapılamamaktadır. Değişiklik yapmak istediğiniz faturanıza ait sipariş numarasını ve değiştirmek istediğiniz fatura bilgilerini destek@mislinahome.com e-posta adresimize iletebilirsiniz.

Siparişinizin faturasını şirkete kestirmek istiyorsanız destek@mislinahome.com e-posta adresimize şirket bilgilerinizi ve sipariş numaranızı iletmeniz gerekmektedir. Dilerseniz ödeme ekranında bulunan not alanına da fatura bilgilerinizin detaylarını yazarak siparişinizi tamamlayabilirsiniz.
Faturanız siparişiniz ile birlikte gönderilir. Ürünün hediye olduğu belirtildiği durumda e-posta adresinize elektronik olarak gönderilir.

Müşteri Hizmetleri ve Destek

Telefon: 02583710285
E-posta: destek@mislinahome.com
Destek talebi: Şimdi oluşturun.

Destek saatleri:
Haftaiçi: 08.30 – 17.00